PŘÍKLAD INVESTICE

PODÍVEJTE SE NA JEDNODUCHÝ PŘÍKLAD

JAK MŮŽE VYPADAT VAŠE INVESTICE V PRAXI?

Investice do dluhopisů v sektoru nemovitostí je zajímavá a relativně konzervativní forma zhodnocování peněz. Výplata výnosu probíhá jednou za rok a vše za Vás řešíme my. Do nemovitostí můžete investovat také sami, avšak pokud byste si koupili nájemní byt, musíte se v průběhu času vypořádat s řadou nástrah - hledání nájemníka, navíc takového, který bude pravidelně platit nájem, svou nemovitost určitě pojistíte což sebou nese náklady a v neposlední řadě jsou to úpravy a údržba nemovitosti, které budou mít na zisk z pronájmu určitě vliv. A nezapomeňte na zdanění a třeba na situaci, kdy jste bez nájemníka a tedy nevyděláváte ale proděláváte.

1. PŘÍKLAD

Pan Karel prodával byt po rodičích. Peníze by mu normálně ležely ladem na účtu, kde by je postupně požírala inflace a bankovní poplatky. Rozhodl se ale investovat do sektoru nemovitostí.


VOLNÉ PROSTŘEDKY/
HOTOVOST 1 000 000 KČ


VÝNOS 4,1 % P.A.

ZA PRVNÍ ROK
ZHODNOCENÍ
O 41 000 KČ*

ZA DVA ROKY
ZHODNOCENÍ
O 82 000 KČ*

bez starostí o nemovitost

bez jakýchkoliv jiných aktivit

2. PŘÍKLAD

Alternativně by mohl pan Karel koupit nájemní byt. Na Liberecku, kde žije, by za tuto cenu koupil hezký byt o velikosti 1+1. Avšak ve městech s vyšší cenou nemovitostí, by tato varianta nebyla realizovatelná vůbec.


KOUPĚ NÁJEMNÍHO BYTU/
PRONÁJEM**


PRŮMĚRNÝ VÝNOS CCA 3 800 KČ

ROČNĚ
CCA 40 000 KČ

ZNAČNÝ PODÍL STAROSTÍ A RIZIK

hledání nájemníka

výdaje za opravu a údržbu

čas a poplatky v rámci podnájmů

výdaje za pojištění bytu

zdanění příjmu

riziko „neplatiče“ nájmu

*Výpočet nezahrnuje daň z úroků ve výši 15 %. Tuto daň ukládá zákon a my ji odvedeme za vás a připíšeme vám už pouze čistý výnos.

**Uvedený příklad je pouze ilustrativní. Orientační výpočet nezahrnuje povinnou daň, kterou je dle zákona příjmy z pronájmu danit. Uvedený příklad hodnoty nákupu ilustrativního bytu vychází z běžně dostupných cenových map nemovitostí, přičemž bere v potaz, že na mnoha lokalitách v České republice by uvedený příklad, vzhledem k ceně nemovitosti, nebyl možný. Uvedená výše zisku z pronájmu je orientační a vychází z hrubého celorepublikového průměru, který se může dle konkrétních lokalit lišit.

GRAF VÝNOSU

CHCI INVESTOVAT